Skip to content

13 New StWayne, NJ 07470

Built 1928

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Sep 14, 2023

Property Information

Block920
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,820
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,400
44%
Improvement Value:$89,400
56%
Total Assessment$160,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,561+4.0%
2024$9,195+1.2%
2023$9,082+0.4%
2022$9,042+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$585,000

To:

Sq Ft1,820DeedBook 4597, Page 76

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook X 158, Page 334

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook E 135, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 1928