Skip to content

37 New StWayne, NJ 07470

Built 1928

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Feb 26, 2015

Property Information

Block920
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,123
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,500
61%
Improvement Value:$47,800
39%
Total Assessment$121,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,213+4.0%
2024$6,936+1.2%
2023$6,851+0.4%
2022$6,821+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft1,123DeedBook 2596, Page 228

Property Sale

Sale
$177,000
DeedBook C 152, Page 131

Property Sale

Sale
$173,500
DeedBook E 118, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1928