Skip to content

59 New StWayne, NJ 07470

Built 1974

Last Sale Date
Oct 11, 2016

Property Information

Block920
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,208
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
36%
Improvement Value:$144,300
64%
Total Assessment$226,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,456+4.0%
2024$12,940+1.2%
2023$12,781+0.4%
2022$12,725+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

DeedBook 2489, Page 288Recorded7/8/2014

Property Sale

Sale
$501,000
DeedBook 2099, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1974