Skip to content

119 Alps RdWayne, NJ 07470

Built 1920

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 8, 2022

Property Information

Block920
Lot28
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,168
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,000
59%
Improvement Value:$63,600
41%
Total Assessment$153,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,133+4.0%
2024$8,783+1.2%
2023$8,675+0.4%
2022$8,637+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$339,000
DeedBook 1776, Page 161

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 1559, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1920