Skip to content

143 Chestnut DrWayne, NJ 07470

Built 1935

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Jul 22, 2022

Property Information

Block2315
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,831
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$107,300
52%
Improvement Value:$100,200
48%
Total Assessment$207,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,338+4.0%
2024$11,865+1.2%
2023$11,720+0.4%
2022$11,668+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000

To:

Sq Ft1,831DeedBook 4372, Page 124

Property Built

Built

Year Built: 1935