Skip to content

345 Alps RdWayne, NJ 07470

Built 1925

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
May 11, 2018

Property Information

Block923
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage999
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,500
63%
Improvement Value:$64,400
37%
Total Assessment$174,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,400+4.0%
2024$10,001+1.2%
2023$9,878+0.4%
2022$9,835+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft999DeedBook 3315, Page 196Recorded5/23/2018

Property Sale

Sale
$164,900
DeedBook S 125, Page 541

Property Built

Built

Year Built: 1925