Skip to content

6 Davies CtWayne, NJ 07470

Built 1992

Last Sale Price
$731,500
Last Sale Date
Jun 18, 2021

Property Information

Block923
Lot36
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,930
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$133,700
43%
Improvement Value:$173,700
57%
Total Assessment$307,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,278+4.0%
2024$17,577+1.2%
2023$17,362-7.4%
2022$18,747+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$731,500

To:

Sq Ft2,930DeedBook 4066, Page 8

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook R 141, Page 94

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook L 132, Page 58

Property Built

Built

Year Built: 1992