Skip to content

7 Stirling LaneWayne, NJ 07470

Built 1953

Last Sale Price
$403,000
Last Sale Date
Jun 28, 2010

Property Information

Block923
Lot46
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,702
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,100
53%
Improvement Value:$77,300
47%
Total Assessment$163,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,716+4.0%
2024$9,343+1.2%
2023$9,229+0.4%
2022$9,188+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$403,000

To:

Sq Ft1,702DeedBook 1943, Page 18

Property Built

Built

Year Built: 1953