Skip to content

22 Stirling LaneWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Aug 26, 2003

Property Information

Block925
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,655
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,700
54%
Improvement Value:$103,200
46%
Total Assessment$224,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,373+4.0%
2024$12,860+1.2%
2023$12,702+0.4%
2022$12,646+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

To:

Sq Ft1,655DeedBook 675, Page 164

Property Sale

Sale
$337,000
DeedBook 367, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 1962