Skip to content

24 Doremus LaneWayne, NJ 07470

Built 1978

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jan 9, 1991

Property Information

Block924
Lot30
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,744
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,800
47%
Improvement Value:$143,100
53%
Total Assessment$269,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,048+4.0%
2024$15,433+1.2%
2023$15,244+0.4%
2022$15,176+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

To:

Sq Ft2,744DeedBook 128, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1978