Skip to content

7 Budd WayWayne, NJ 07470

Built 1974

Last Sale Date
Nov 17, 2014

Property Information

Block1006
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,781
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,300
48%
Improvement Value:$148,500
52%
Total Assessment$287,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,113+4.0%
2024$16,456+1.2%
2023$16,255+0.4%
2022$16,183+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook C 142, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 1974