Skip to content

79 Harrison RdWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$457,000
Last Sale Date
May 26, 2020

Property Information

Block926
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,655
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$132,100
60%
Improvement Value:$88,100
40%
Total Assessment$220,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,093+4.0%
2024$12,591-6.9%
2023$13,521+0.4%
2022$13,461+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$457,000

To:

Sq Ft1,655DeedBook 3804, Page 52

Property Sale

Sale
$445,000
DeedBook 1966, Page 269

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 1545, Page 166

Property Sale

Sale
$317,500
DeedBook B 168, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 1962