Skip to content

30 Timothy RdWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Apr 29, 2016

Property Information

Block926
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,095
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,700
59%
Improvement Value:$90,500
41%
Total Assessment$222,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,212+4.0%
2024$12,705+1.2%
2023$12,550+0.4%
2022$12,494+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

To:

Sq Ft2,095DeedBook 2823, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1962