Skip to content

63 Rande DrWayne, NJ 07470

Built 1966

Last Sale Price
$493,500
Last Sale Date
Jul 14, 2017

Property Information

Block930
Lot44
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,652
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,300
44%
Improvement Value:$131,500
56%
Total Assessment$232,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,842+7.8%
2024$12,843+1.2%
2023$12,685+0.4%
2022$12,629+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$493,500

To:

Sq Ft2,652DeedBook 3105, Page 167

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook B 131, Page 330

Property Built

Built

Year Built: 1966