Skip to content

48 Rande DrWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Mar 5, 2009

Property Information

Block920
Lot47
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,728
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$102,200
32%
Improvement Value:$218,700
68%
Total Assessment$320,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,081+4.0%
2024$18,349+1.2%
2023$18,124+0.4%
2022$18,044+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$490,000

To:

Sq Ft2,728DeedBook 1742, Page 196

Property Sale

Sale
$515,000
DeedBook 870, Page 72

Property Sale

Sale
$243,500
DeedBook K 142, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 1962