Skip to content

16 Raymar LaneWayne, NJ 07470

Built 1964

Last Sale Price
$517,000
Last Sale Date
Jul 23, 2019

Property Information

Block931
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,612
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,800
46%
Improvement Value:$119,800
54%
Total Assessment$220,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,117+4.0%
2024$12,614+3.3%
2023$12,205+0.4%
2022$12,151+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$517,000

To:

Sq Ft2,612DeedBook 3649, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1964