Skip to content

38 Passaic AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1947

Last Sale Date
May 25, 2005

Property Information

Block102
Lot45
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5 B1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,691
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$119,600
41%
Improvement Value:$173,900
59%
Total Assessment$293,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,823+1.9%
2024$9,636+1.2%
2023$9,524+1.9%
2022$9,351+2.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1947