Skip to content

495 Lackawanna AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1981

Last Sale Date
Mar 25, 2020

Property Information

Block111
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,598
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,400
26%
Improvement Value:$422,500
74%
Total Assessment$570,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,108+1.9%
2024$18,743+1.2%
2023$18,526+4.7%
2022$17,689+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1981