Skip to content

18 Newby AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1920

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jul 10, 2023

Property Information

Block11
Lot31
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5 F1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,396
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$104,800
46%
Improvement Value:$123,000
54%
Total Assessment$227,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,624+1.9%
2024$7,479+1.2%
2023$7,392+1.9%
2022$7,258+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft1,396DeedBook 4555, Page 282

Property Sale

Sale
$5,000

From:

To:

DeedBook 2395, Page 111Recorded11/13/2013

Property Sale

SaleMulti
$178,000
DeedBook 289, Page 297

Property Sale

SaleMulti
$148,000
DeedBook C163, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 1920