Skip to content

88 Marcellus AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1940

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Sep 23, 2020

Property Information

Block13
Lot34
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,920
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,100
41%
Improvement Value:$164,800
59%
Total Assessment$277,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,301+1.9%
2024$9,123+1.2%
2023$9,018+7.8%
2022$8,366+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft1,920DeedBook 3887, Page 171Recorded10/19/2020

Property Sale

Sale
$97,323

From:

To:

DeedBook 3009, Page 285Recorded3/7/2017

Property Sale

SaleMulti
$298,000
DeedBook 1806, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1940