Skip to content

44 Mt Pleasant AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1940

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Nov 6, 2003

Property Information

Block17
Lot29
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage884
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$136,500
62%
Improvement Value:$82,900
38%
Total Assessment$219,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,343+1.9%
2024$7,203+1.2%
2023$7,120+1.9%
2022$6,990+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft884DeedBook 692, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1940