Skip to content

71 Ryle Park AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1940

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Nov 3, 2004

Property Information

Block88
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 B1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,900
49%
Improvement Value:$118,600
51%
Total Assessment$234,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,849+2.0%
2024$7,699+1.2%
2023$7,610+1.9%
2022$7,471+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft936DeedBook 935, Page 63

Property Built

Built

Year Built: 1940