Skip to content

73 Newby AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1940

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
May 26, 2017

Property Information

Block20
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,056
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,500
50%
Improvement Value:$107,300
50%
Total Assessment$214,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,189+1.9%
2024$7,052+1.2%
2023$6,970+1.9%
2022$6,844+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,056DeedBook 3074, Page 1

Property Sale

SaleMulti
$245,000
DeedBook 1870, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1940