Skip to content

49 Jackson AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1944

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jul 28, 2015

Property Information

Block30
Lot44
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1.5 F1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,700
64%
Improvement Value:$78,800
36%
Total Assessment$220,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,380+1.9%
2024$7,239+1.2%
2023$7,155+1.9%
2022$7,025+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,008DeedBook 2673, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1944