Skip to content

58 Providence AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1920

Last Sale Price
$605,000
Last Sale Date
Oct 22, 2021

Property Information

Block20
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description1 F2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,184
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,000
35%
Improvement Value:$201,000
65%
Total Assessment$311,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,409+1.9%
2024$10,210+1.2%
2023$10,092+1.9%
2022$9,908+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$605,000

To:

Sq Ft2,184DeedBook 4170, Page 272

Property Sale

Sale
$570,000
DeedBook 1282, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1920