Skip to content

106 Mt Pleasant AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1950

Last Sale Date
Feb 28, 2001

Property Information

Block29
Lot41
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,503
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,200
40%
Improvement Value:$210,900
60%
Total Assessment$351,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,501+2.0%
2024$11,277+1.2%
2023$11,143+1.9%
2022$10,936+2.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950