Skip to content

29 Wallace LaneLittle Falls, NJ 07424

Built 1955

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Jan 22, 2019

Property Information

Block501
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5 F1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage982
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,700
48%
Improvement Value:$128,600
52%
Total Assessment$249,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,344+1.9%
2024$8,185+1.2%
2023$8,090+1.9%
2022$7,943+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft982DeedBook 3498, Page 180Recorded1/25/2019

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 1929, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1955