Skip to content

44 Passaic AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1950

Last Sale Price
$257,000
Last Sale Date
Nov 13, 2019

Property Information

Block102
Lot39
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage962
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$113,700
56%
Improvement Value:$89,500
44%
Total Assessment$203,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,801+1.9%
2024$6,671+1.2%
2023$6,594+1.9%
2022$6,474+11.1%
Property History

Property Sale

Sale
$257,000

To:

Sq Ft962DeedBook 3711, Page 41

Property Built

Built

Year Built: 1950