Skip to content

20 Casson LaneLittle Falls, NJ 07424

Built 1930

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Mar 31, 2005

Property Information

Block56
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5 M
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,574
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$147,300
68%
Improvement Value:$69,500
32%
Total Assessment$216,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,256+1.9%
2024$7,118+1.2%
2023$7,035+1.9%
2022$6,907+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft1,574DeedBook 984, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1930