Skip to content

96 Marcellus AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1920

Last Sale Price
$296,100
Last Sale Date
Feb 28, 2023

Property Information

Block13
Lot28
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,588
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,000
46%
Improvement Value:$128,000
54%
Total Assessment$238,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,966+2.0%
2024$7,814+1.2%
2023$7,723+1.9%
2022$7,583+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$296,100

To:

Sq Ft1,588DeedBook 4496, Page 196

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft1,588DeedBook 4212, Page 266Recorded1/5/2022

Property Built

Built

Year Built: 1920