Skip to content

871 Mcbride AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1948

Last Sale Price
$1,600,000
Last Sale Date
Sep 9, 2004

Property Information

Block59
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1.5 F 1G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,542
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$145,000
29%
Improvement Value:$354,900
71%
Total Assessment$499,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,732+2.0%
2024$16,412-1.4%
2023$16,647+1.9%
2022$16,344+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,600,000

To:

Sq Ft3,542DeedBook 866, Page 118

Property Sale

Sale
$975,000
DeedBook 521, Page 174

Property Built

Built

Year Built: 1948