Skip to content

10 Rose PlaceLittle Falls, NJ 07424

Built 1920

Last Sale Price
$73,641
Last Sale Date
Mar 13, 2014

Property Information

Block59
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 F 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,346
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
59%
Improvement Value:$105,200
41%
Total Assessment$255,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,542+2.4%
2024$8,342+1.2%
2023$8,246+1.9%
2022$8,096+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$73,641

To:

Sq Ft1,346DeedBook 2451, Page 154

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

DeedBook 2440, Page 270Recorded3/7/2014

Property Built

Built

Year Built: 1920