Skip to content

329 Mt Pleasant AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1960

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Apr 29, 2011

Property Information

Block65
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 F1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,824
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$127,400
37%
Improvement Value:$213,600
63%
Total Assessment$341,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,413+1.9%
2024$11,195+1.2%
2023$11,065+1.9%
2022$10,864+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft1,824DeedBook 2048, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 1960