Skip to content

559 Mcbride AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Oct 3, 2019

Property Information

Block6
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 CB
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,749
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$191,400
53%
Improvement Value:$169,600
47%
Total Assessment$361,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,083+2.0%
2024$11,852+1.2%
2023$11,714+1.9%
2022$11,501+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft2,749DeedBook 3671, Page 165

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 3006, Page 187Recorded3/1/2017

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2525, Page 169Recorded9/23/2014

Property Built

Built

Year Built: 1930