Skip to content

575 Mcbride AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1990

Last Sale Date
May 22, 2000

Property Information

Block6
Lot24

Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,800
91%
Improvement Value:$12,300
9%
Total Assessment$134,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,488+1.9%
2024$4,403+1.2%
2023$4,352+1.9%
2022$4,272+2.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1990