Skip to content

106 Hillcrest AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1950

Last Sale Price
$222,000
Last Sale Date
May 19, 2010

Property Information

Block76
Lot25
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,092
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,600
60%
Improvement Value:$83,700
40%
Total Assessment$209,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,005+1.9%
2024$6,871+1.2%
2023$6,792+1.9%
2022$6,668+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$222,000

To:

Sq Ft1,092DeedBook 1930, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 1950