Skip to content

54 Hillcrest AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1914

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Jun 16, 2021

Property Information

Block76
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,467
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$132,000
50%
Improvement Value:$133,700
50%
Total Assessment$265,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,893+1.9%
2024$8,723+1.2%
2023$8,622+1.9%
2022$8,465+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft1,467DeedBook 4068, Page 221

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 569, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 1914