Skip to content

74 Hillcrest AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1960

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Jun 7, 2022

Property Information

Block76
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5 F1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,555
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$128,400
42%
Improvement Value:$177,200
58%
Total Assessment$305,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,228+1.9%
2024$10,033+1.2%
2023$9,917+1.9%
2022$9,736+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

To:

Sq Ft1,555DeedBook 4330, Page 194

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft1,555DeedBook 3542, Page 149Recorded3/25/2019

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

DeedBook 2365, Page 1Recorded9/9/2013

Property Built

Built

Year Built: 1960