Skip to content

83 Cedarhurst AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1955

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Nov 17, 2017

Property Information

Block76
Lot35
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1.5 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,400
51%
Improvement Value:$122,300
49%
Total Assessment$250,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,391+2.0%
2024$8,230+1.2%
2023$8,135+1.9%
2022$7,987+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,296DeedBook 3192, Page 33

Property Built

Built

Year Built: 1955