Skip to content

45 Passaic AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1940

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Feb 23, 2021

Property Information

Block90
Lot26
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5 F2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,324
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$113,700
44%
Improvement Value:$142,100
56%
Total Assessment$255,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,562+2.0%
2024$8,398+1.2%
2023$8,301+30.3%
2022$6,371+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft1,324DeedBook 4006, Page 149

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft1,324DeedBook 3917, Page 175Recorded12/2/2020

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft1,324DeedBook 3840, Page 191Recorded8/7/2020

Property Built

Built

Year Built: 1940