Skip to content

1108 Mcbride AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Sep 24, 2024

Property Information

Block90
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 F2G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,060
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$232,000
67%
Improvement Value:$112,000
33%
Total Assessment$344,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,514+2.0%
2024$11,294+1.2%
2023$11,163+1.9%
2022$10,960+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$650,000

To:

Sq Ft2,060DeedBook 4780, Page 250

Property Sale

Sale
$399,000
DeedBook 4372, Page 201Recorded8/16/2022

Property Built

Built

Year Built: 1950