Skip to content

53 Union St

Pennsville, NJ 08070

Built 1955

Last Sale Price
$31,000
Last Sale Date
Jan 21, 1983

Property Information

Block2007
Lot10
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPennsville Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
Zoning02
Sq Footage1,132
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,800
38%
Improvement Value:$75,800
62%
Total Assessment$122,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,250+3.9%
2024$6,017+6.2%
2023$5,668+3.1%
2022$5,496+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$31,000
DeedBook 638, Page 622

Property Built

Built

Year Built: 1955