Skip to content

80 Queen Ave

Pennsville, NJ 08070

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 30, 2019

Property Information

Block2007
Lot5
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPennsville Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class15
Description1SS
Dwellings1
Zoning02
Sq Footage1,468
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,600
40%
Improvement Value:$84,500
60%
Total Assessment$140,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,142+3.9%
2024$6,876+6.2%
2023$6,477+3.1%
2022$6,281+9.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1954