Skip to content

13 Canterbury Dr

Pennsville, NJ 08070

Built 1958

Owner
---
Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Dec 30, 2024

Property Information

Block4109
Lot10
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPennsville Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning02
Sq Footage1,394
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,100
28%
Improvement Value:$109,200
72%
Total Assessment$151,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,713+3.9%
2024$7,426+6.2%
2023$6,995+3.1%
2022$6,783+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft1,394DeedBook 4717, Page 353Recorded1/9/2025

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft1,394DeedBook 4527, Page 1361Recorded7/3/2019

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 1172, Page 195

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 656, Page 702

Property Built

Built

Year Built: 1958