Skip to content

5 Deer Chase

Elmer, NJ 08318

Built 2001

Last Sale Price
$288,000
Last Sale Date
Feb 27, 2019

Property Information

Block206
Lot5
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPittsgrove Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class18
Description2S-AL-L-2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,730
Acreage2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
17%
Improvement Value:$238,000
83%
Total Assessment$288,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,180+5.6%
2024$11,537+4.1%
2023$11,082+2.8%
2022$10,777-7.2%
Property History

Property Sale

Sale
$288,000

From:

To:

Sq Ft2,730DeedBook 4518, Page 1116Recorded3/21/2019

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft2,730DeedBook 3897, Page 690Recorded2/18/2015

Property Sale

Sale
$61,000
DeedBook 1071, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 2001