Skip to content

44 Holdcraft Rd

Elmer, NJ 08318

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 5, 2022

Property Information

Block801
Lot36
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPittsgrove Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-0+BARNS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,004
Acreage3.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,700
24%
Improvement Value:$173,400
76%
Total Assessment$229,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,689+5.6%
2024$9,178+9.2%
2023$8,404+2.8%
2022$8,173+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920