Skip to content

383 Lawrence Corner Rd

Elmer, NJ 08318

Built 2009

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 5, 2025

Property Information

Block901
Lot7
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPittsgrove Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,909
Acreage1.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,600
14%
Improvement Value:$253,700
86%
Total Assessment$295,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,488+5.6%
2024$11,830+7.8%
2023$10,978+2.8%
2022$10,676+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$378,000
Sq Ft1,909DeedBook Login required, Page Login requiredRecorded7/21/2021

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$49,000
DeedBook Login required, Page Login required