Skip to content

748 Porchtown Rd

Elmer, NJ 08318

Built 1991

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 28, 2016

Property Information

Block802
Lot31
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPittsgrove Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,827
Acreage3.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,600
30%
Improvement Value:$133,700
70%
Total Assessment$191,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,090+5.6%
2024$7,663+4.1%
2023$7,361+2.8%
2022$7,158+1.7%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook 710, Page 336