Skip to content

698 Porchtown Rd

Elmer, NJ 08318

Built 1956

Last Sale Price
$78,000
Last Sale Date
Mar 30, 1993

Property Information

Block802
Lot35
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPittsgrove Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class15
Description1S-AL-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,900
36%
Improvement Value:$78,000
64%
Total Assessment$121,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,155+5.6%
2024$4,883+4.1%
2023$4,691+2.8%
2022$4,562+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 849, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 1956