Skip to content

562 Porchtown Rd

Elmer, NJ 08318

Built 1995

Last Sale Date
Apr 25, 1996

Property Information

Block802
Lot44
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPittsgrove Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage5.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,200
40%
Improvement Value:$101,900
60%
Total Assessment$170,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,944+5.8%
2024$6,564+4.3%
2023$6,295+2.9%
2022$6,115+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 933, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1995